Hlavní menu
Vyhledávání
Kontakt
Obecní úřad Vícenice
Vícenice č.p. 31
676 02
telefon:
568 423 400
mobil:
723 901 453
e-mail:
ou-vicenice@volny.cz
www:
www.vicenice.cz
IČ: 44065531

Úřední den:
pondělí:
17.30 - 19.00 hod.

ID datové schránky:
695aqjk

Statistika

Listování kronikou - část 3

Historie|22. 02. 2008|Vytisknout článek
  Léta poválečná

  Rok 1946

  V lednu došla do Vícenic první zásilka různého šatstva, prádla a bot, pocházející z mezinárodní pomocné akce zvané UNRA. Bylo mnoho nespokojenosti s rozdělováním a mnohdy se dělilo nespravedlivě.

  Dne 26. května se konaly volby s tajným hlasováním, a to v hostinci u Vojtěchů. Jak tyto volby dopadly?
  • Číslo 1 - Československá strana komunistická 42 hlasů
  • Číslo 2 - Československá strana lidová 72 hlasů
  • Číslo 3 - Československá strana sociálně-demokratická 56 hlasů
  • Číslo 4 - Československá strana národně-socialistická 8 hlasů
  Předseda MNV byl pan František Břinek ze sociální demokracie.

  Rok 1947

  Silné mrazy z minulého roku pokračovaly i v lednu. Počátkem února napadlo až 80 cm sněhu, který ležel až do konce března. Brambory se sázely i po 20. květnu. Celá Evropa byla postižena velkým suchem a u nás byla nejvíce postižena jižní Morava. Do dvora Jindřicha Suchého byla pracovním úřadem přidělena 1 rodina Maďarů a 1 rodina Rumunů. Rumuni brzy místo opustili, neradi pracovali.
  Dne 13. června navštívil Mor. Budějovice president dr. Beneš s chotí Hanou. Do Budějovic přijel od Jaroměřic v 9.45 hod. Na slavnostně vyzdobeném náměstí byl nadšeně a srdečně vítán obyvatelstvem. Všechno žactvo z lukovské školy přišlo, aby uvidělo a pozdravilo svého presidenta.

  Rok 1948

  Zima tohoto roku byla mírná bez mrazů, ale s vydatnými dešti až do polovice února. Teprve po dvacátém únoru asi týden se dostavily největší mrazy této zimy, až – 15 stupňů. Led byl tak slabý, že hostinští nemohli ledovat. Následkem holomrazů a mokrého podzimu vytáhl mráz ozim, hlavně žita a jetele. Nejvíce byly postiženy jetele plaňáky.
  Po únorových událostech a demisi vlády se ujímá vedení na všech místech Čsl. komunistická strana. V červnu byl zvolen novým presidentem bývalý předseda vlády Klement Gottwald.

  Poúnorové období

  Rok 1949

  Během zimy jsou pořádány schůze rolníků, domkařů a ostatních pracovníků ze zemědělství, na kterých referenti ONV propagují zakládání jednotných zemědělských družstev.
  Domácí porážky vepřů byly všem občanům povoleny. Z jednoho prasete se odevzdávalo paušálně 5,5 kg sádla. 1 kg sádla stojí 42 korun.

  Rok 1950

  V letošním roce je založeno v okrese Mor. Budějovice několik družstev. Jako nejbližší uvádím Jakubov a Lesonice. Přes veškeré přesvědčování o výhodách JZD se ani letos nepodařilo založit družstvo v naší obci.
  I v letošním roce byly všem občanům vydány šatenky stejně jako roku předešlého a čítají 120 bodů. Potřeba bodů na pánský zimník je 60, na zástěru ženskou 11, na kapesník 1, na košili 20 bodů a 1 m látky obyčejné 9 – 16 bodů.

  Rok 1951

  Ve vesnici je otevřena prodejna Jednoty, kde je možno koupit vše pro domácnost a naopak prodat přebytky jako vejce, drůbež, králíky aj. Prodejnu vede paní Marie Vojtěchová, spolumajitelka hostince Bohumíra Vojtěcha z č.25.
  Předsedou MNV je Josef Finda z čísla 29.
  Je zavedeno autobusové spojení Čáslavice – Moravské Budějovice a spoj jezdí 3x denně oběma směry.
  Jednotné zemědělské družstvo se ani letos nepodařilo založit. Soukromé zemědělství je zatlačováno rok od roku.
  Hasičská nářadí a stříkačky jsou pohotově umístěna v nově vybudovaném skladišti z kůlny chudobince. Obec postupně vysazuje na Holém kopci a přilehlých políčkách les.
  V září zemřel Jiří Forman ve věku 92 roků, byl dlouholetým starostou, a to v létech 1890 až 1906.
  Obyvatel bylo ke konci roku v obci 254 osob, a to 84 mužů, 100 žen a 70 dětí do 14 roků.

  Rok 1952

  Dne 10. května zasáhla velká bouře s krupobitím v našem katastru tratě Doubky, část Senotic a úplně zničila žita, z velké části poškodila pšenice, jetele, jařiny a ovocné stromky. Nejvíce však byly poškozeny okolní obce: Dolní Lažany, Bohušice, Blatnice a Ohrazenice, kde kroupy vytloukly okna. Také byl pořízen do obce telefon, a to 1. září, a hovorna byla v hostinci u pana Bohumíra Vojtěcha. Náklad hradil stát. Pomocné práce, jako kopání jam pro sloupy, a to od nádraží v Mor.Budějovicích až do vsi, vykopali zdejší občané - po dvou až třech jamách bezplatně. Zřízení telefonu bylo všemi občany vítáno.
  Koncem září se vyskytla v naší obci slintavka a kulhavka. Zamořena byla 4 čísla a uhynula jen koza. Horší to bylo v sousedních vsích, jako je Jakubov a Lukov, kde uhynulo mnoho hovězího dobytka – až 50 kusů v každé obci.

  Rok 1953

  V březnu bylo v naší obci založeno JZD a po žních byly rozorány meze a družstvo začíná hospodařit. Předsedou byl zvolen Josef Forman a účetním František Krotký ml. z čísla 8. Družstvo mělo 35 členů a 144 ha zemědělské půdy. Když byl od členů voděn dobytek do společné stáje, mnohá hospodyně a dcerka si poplakaly. Předseda MNV je Josef Finda z čísla 29.

  Rok 1954

  Zima byla mírná a beze sněhu až do konce února, kdy napadlo více sněhu, ale teplým počasím brzy zmizel.
  V květnu byly volby do krajských, okresních a místních národních výborů. V naší obci byl předsedou MNV zvolen Josef Krotký z čísla 12.

  Rok 1956

  Nebylo pamětníka z řad starých občanů, aby pamatovali, že na počátku ledna bylo 9 až 12 stupňů tepla jako letos. Zdálo se, že bude brzy jaro. Teprve počátkem února přišly tuhé mrazy 25 až 32 stupňů pod nulou. Ovocné stromy a jasany mrazem pukaly. Ve druhé polovině února napadlo tolik sněhu, že musel být ze silnic stále pluhy odstraňován. Mrazy nadělaly škody na vodních potrubích a bramborách ve sklepích. 3. března po prudké oblevě s deštěm se valila voda po zamrzlém potoku a rozlila se po celé silnici po 2 dny. Voda vnikla do světnic až do výše 35 cm.
  Třetího srpna je František Krotký čísla 8, dlouholetý starosta obce (za okupace) a první kronikář obce ve věku 67 roků raněn mrtvicí při pohrabování na honě „Úzký“ a kde byl nalezen mrtvý na koňském pohrabovači. Čest budiž jeho památce.
  V dubnu je zřízena v místnosti MNV školka pro malé děti. Opatrovatelkou je paní Krejčová z Mor. Budějovic, která měla na starosti 10-15 dětí.
  Kulturní činnost je v obci slabá, pouze putovní kino zajíždí do naší obce 2x měsíčně a promítá dva filmy za večer. Návštěvy jsou celkem slabé. Vstupné je 2 Kč na jeden film.

  Rok 1957

  Raritou naší obce je chalupa s doškovou střechou a to číslo 21 (staré číslování), kde bydlí paní Marie Svobodová (78 roků) (- dnes už stavba nestojí, je tam Nechvátalova zahrada – poz. aut.).
  V květnu jsou volby do krajských, okresních a národních výborů. V naší obci je opět předsedou MNV Josef Krotký z čísla 12, předsedou JZD zůstává Josef Forman z čísla 15. Celková výměra zemědělské půdy v JZD je 293 ha.

  Rok 1959

  Dne 5. srpna při mlácení žita v JZD na poli novou mlátičkou (automat) chytla v lisu sláma a oheň zachvátil započatý stoh slámy (asi 400 q). Stroje byly včas uhašeny, takže na nich vznikly jen menší škody.
  Dne 10. srpna 1959 postihla naši obec velká bouře s průtrží mračen. Voda se valila po silnici ve výši 25 cm.
  První televizor v obci vlastní pan Bohumír Vojtěch z čísla 25.

  Rok 1960

  S naší obci byla v roce 1960 sloučena sousední ves, a to Dolní Lažany (zemědělská družstva), kde vzniklo sloučením družstvo „Rozkvět“ se sídlem ve Vícenicích, a tak národní výbor měl sídlo v Dolních Lažanech, neboť se sloučily i obce.
  Předsedou sloučeného JZD zůstává Josef Forman z čísla 15 z Vícenic, prvním předsedou sloučeného MNV je František Krubl z Dolních Lažan. Tím skončily Vícenice jako samostatná obec na dlouhé roky (poslední předseda MNV byl pan Josef Krotký z čísla 12).

Zdeněk KrotkýNovinky
25.09.2021: posvícení
- viz kalendář akcí
Úřední deska
Anketa
Líbí se Vám stránky obce Vícenice?

Jsou super! (6187 hl.)
 
Docela se mi zamlouvají. (2930 hl.)
 
Celkem to ujde. (2288 hl.)
 
Lepší než nic. (2314 hl.)
 
Nic moc. (2655 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 16374

všechny ankety
Fotogalerie
Setkání seniorů 4.1.2014 - 4
Setkání seniorů 4.1.2014
zobrazení: 3314
známka: 0
Okolní obce
Služby v obci a odkazy
 
Web je postaven na enginu phpRS  |  RSS  |  Redakce  |  O webu  |  (c)2008