Roušky

Autor: Vítězslav Krotký <admin(at)vicenice.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 18. 03. 2020

  Stejně jako ostatní obce a instituce, tak i my se snažíme zajistit pro občany roušky. Zatím bohužel nemáme žádné roušky k dispozici. Snažíme se je pro občany zajistit, ale je jich zatím zásadní nedostatek i pro zdravotnická zařízení, lékaře v prvním sledu a pro sociální péči. Vláda hovoří o pravděpodobných dodávkách až v řádu desítek milionů kusů z Číny, uvidíme, kdy přijdou. My se roušky snažíme zajistit i po „vlastní ose“. Zásobování se jistě časem nějaké vytvoří a situace se zlepší, to ale může trvat ještě poměrně dlouho.

  Proto zatím doporučuji šití roušek náhradním způsobem, tedy "podomácku". Ideální je šít je z bavlněné látky, tou může být např. oblíbený Damašek. Textilní roušky je třeba pravidelně dezinfikovat vyvářením. Aby byla rouška alespoň akceptovatelně účinná, nesmí být látka příliš "řídká" a látka musí po okrajích velmi dobře přiléhat k obličeji. Postup, jak roušku vyrobit, je zde v příloze Postup_rouška  a obr_roušky.  
  Omlouvám se, že Vám zatím nedokážu dát příznivější zprávu.
  Roušky, byť doma vyrobené, pokud jsou z vhodného materiálu, dobře sedí (trochu "těsní" po obvodu na obličej) a jsou pravidelně dezinfikovány (denně), mohou významně přispět k omezení přenosu (šíření) nemoci anebo alespoň ke snížení expozice virem a tedy k podstatně mírnějšímu průběhu choroby u nakaženého.